תהליך רישום פטנט הוא ארוך, מורכב ודורש משאבים רבים של כסף, זמן ואנרגיה.

אחד השלבים הראשונים והמרכזיים בתהליך הרישום הוא חיפוש פטנטים. מרכזיות החיפוש נובעת ממהות תהליך הרישום עצמו, ששיאו הוא בהגשת הבקשה לפטנט לבחינה על ידי בוחן הפטנטים ברשות הפטנטים.

הבוחן, כשמו כן הוא - תפקידו לבחון את ההמצאה המתוארת בבקשת הפטנט, ללמוד אותה ולבדוק האם יש בה חדשנות והתקדמות המצאתית. בדיקה זו היא למעשה חיפוש של כל מידע רלבנטי (בצורת פטנט, בקשה לפטנט, מאמר, מוצר, או כל פרסום אחר), שעשוי ללמד על מידת החדשנות, או ההתקדמות ההמצאתית.
במידה ובחיפוש הפטנטים ונתגלו פרסומים קודמים, שמהם עולה כי ההמצאה אינה חדשנית, הבקשה נפסלת. במידה ולא, ורק לאחר שהרגיש כי מיצה את אפשרויות החיפוש ולא נמצא שום פרסום קודם קרוב מספיק, רק אז ניתן האישור, והבקשה הופכת לפטנט.

מכל האמור לעיל, ניתן להבין בבירור את חשיבות חיפוש הפטנטים עוד לפני התחלת תהליך הרישום, שכן גילוי מוקדם של מידע רלבנטי עשוי להיות קריטי להמשך התהליך -
- במידה וכבר קיימים פרסומים קודמים של ההמצאה (בצורת פטנטים רשומים, מוצרים או כל צורה אחרת) - הממציא יכול  להפסיק את התהליך כבר בתחילתו, ובכך לחסוך כסף, זמן ואנרגיה רבים, שהיו יורדים לטמיון.
- היה והחיפוש מגלה כי ההמצאה אכן חדשנית, הוא עדיין חיוני, שכן אחד הקשיים המרכזיים בניסוח בקשת פטנט, הוא המתח בין הצורך להגדיר באופן המדויק והספציפי ביותר את ההמצאה, לבין הרצון לנסח תביעות רחבות ככל האפשר, שיגנו על הפטנט בצורה המקיפה והיעילה ביותר.

גילוי ולמידה של פרסומים קודמים מהתחום, רחוקים ככל שיהיו מההמצאה, מסייעים לכוון את הממציא בתהליך הניסוח של בקשת הפטנט, ומאפשרים לו להגיע לניסוח המדויק, שימקסם את הסיכויים לאישור בקשת הפטנט ויאפשר הגנה מרבית מפני תביעות עתידיות.

החיפוש אחר פרסומים קודמים הוא מסובך ומורכב, שכן הוא אמור להקיף את כל מכלול הידע האנושי. כדי לבצע חיפוש יסודי ורציני יש צורך בידע רב ומגוון -
- הכרה של מאגרי מידע כלליים וספציפיים בכל רחבי העולם.
- בקיאות בתחום הטכנולוגי/מדעי של ההמצאה.
- התמחות במתודולוגיות חיפוש.

בעידן מהפכת המידע, הופך החיפוש לקל ופשוט יותר וקשה ומורכב יותר בו זמנית.
קל ופשוט, מפני שהרשת האינטרנטית על מאגרי המידע שבה וכלי החיפוש הזמינים שלה, מאפשרים לכל אדם לחפש מביתו מידע במגוון תחומים, בכל רחבי העולם.
קשה ומורכב יותר, מפני שכמויות המידע העצומות ומידת ההתקדמות המדעית והטכנולוגית מעמידות קשיים רבים בפני המחפש הלא מיומן -
- כמות המידע הזמין היא עצומה, לעיתים קשה עד כמעט בלתי אפשרי להגיע לפריט המידע הרלבנטי הבודד (ממש כמו למצוא מחט בערמת שחת).
- עומק הידע בכל תחום ותחום הוא כה גדול, עד כי לאדם מן השורה, שלא למד את התחום בצורה אקדמית, סיכוי קלוש להכיר את מאגרי המידע הרלבנטיים, ולהבין נכונה את המידע המוצג בהם.
מכאן, שרק גוף גדול, המעסיק מומחים בתחומים טכנולוגיים שונים, המיומנים בחיפוש, איתור וניתוח של מידע, יכול להבטיח את ביצועו של חיפוש מקצועי, מעמיק ויסודי.

סיבות עיקריות לחיפוש פטנטים
- מניעת הוצאות מיותרות במקרה של רישום פטנט חדש.
- כאשר מבקש ממציא זירוז בחינה של בקשה בארה"ב הוא נדרש להציג דוח חיפוש פטנטים.
- מניעת תביעות משפטיות מצד מי שהמצאתו כבר מוגנת בפטנט במקרה של שימוש באותה המצאה.
- כאשר מבקש ממציא זירוז בחינה של בקשה בארה"ב הוא נדרש להציג דוח חיפוש פטנטים.
- מודיעין עסקי.
- הכרת תחום טרם פיתוח מוצר לצורך התכווננות לנתיב בו אין פטנטים.
- להראות רצינות למשקיעים על ידי הצגת דוח חיפוש פטנטים של חברה מקצועית.